improvements-data-analysis-chatgpt (1)

بهبود تجزیه و تحلیل داده‌ها در ChatGPT

سرویس ChatGPT آپدیت‌های جدیدی دریافت کرده که شامل استفاده مستقیم از فایل‌های گوگل درایون و وان‌درایو مایکروسافت و یا افزایش توانایی در تحلیل است، در ادامه بخشی از این ویژگی‌های جدید مرتبط بهبود تجزیه و تحلیل داده‌ها را مشاهده می‌کنیم.

در هر بخش می‌توانید ویدیو مربوط به آن را نیز به صورت آنلاین مشاهده کنید.

اتفاقی که براساس آن بارگذاری آخرین نسخه فایل‌ها به صورت مستقیم از طریق گوگل درایو و مایکروسافت وان درایو رقم خواهد خورد.

افزایش میزان تعامل با جداول و نمودارها در یک فضای جدید و علاوه برآن سفارشی سازی و دانلود نمودارها و اسناد، در راستای ارائه به مخاطبین.

امکانی که تا هفته های آینده موجب بهبود و تسریع تجزیه و تحلیل داده ها در مدل پرچمدار جدید ChatGPT یعنی GPT-4o خواهد شد که البته خوشبختانه یا متاسفانه برای کاربران  ChatGPT Plus , Team و Enterprise در دسترس خواهد بود.

به قولی هر چقدر پول بدید همونقدر آش میخورید. پرچمدار بودن و استفاده از امکانات بیشتر نیازمند هزینه است.

اما این تجزیه و تحلیل داده ها در ChatGPT چطور کار میکند؟

این پیشرفت ها مبتنی بر توانایی ChatGPT برای درک دیتاست ها و همینطور تکمیل وظایف یا همان تسک ها به زبان طبیعی است.

در آغاز شما یک یا چند فایل را آپلود میکنید و ChatGPT داده های شما را با نوشتن و اجرای کد پایتون از طرف شما تجزیه و تحلیل خواهد کرد.

این امکان در اختیار ما قرار خواهد گرفت که طیف وسیعی از وظایف و تسک ها مثل ادغام یا مرتب و تمیز کردن دیتا ست ها یا ایجاد نمودار ها و جستجو های خاص را انجام دهیم.

این یک برگ برنده به افرادی خواهد داد که از تخصص و توانایی کمتری برخوردارند و به نوعی تازه کار هستند تا بتوانند تجزیه و تحلیل های عمیق تری انجام دهند و البته برای کارشناسان هم موجبات صرفه جویی در زمان را فرآهم خواهد کرد که این باعث خواهد شد تا کارشناسان بتوانند به انجام فعالیت های بیشتری در طی یک روز کاری برسند.

دیوید وان یه معاون توی گروه کارلایل میگه

“چت جی پی تی برای من به بخشی از جعبه ابزار روزانه تبدیل شده که با استفاده از اون میتونم فایل های اکسل خیلی بزرگ و همینطور پیچیده رو تجزیه و تحلیل کنم.چت به من کمک میکنه تا دیتا ست های عظیم رو غربال کنم و به من این امکان رو میده تا به تنهایی بتونم جستجو های بیشتری رو انجام بدم و زمان لازم برای رسیدن به نتیجه ها رو برای من بسیار کمتر کرده.”

اضافه کردن فایل ها مستقیما از گوگل درایو و مایکروسافت وان درایو

وقتی این بخش از مقاله را برای نگارش آماده میکردم به این فکر کردم که برای کاربران ایرانی چقدر میتواند دل نشین باشد که به جای دانلود فایل ها در دستکاپ و سپس آپلود آن در ChatGpt بتوانند مستقیما از گوگل درایو و یا مایکروسافت وان درایو فایل رو برداشت کنند.به قولی سفریست در زمان برای ما.

حالا ChatGpt این امکان را خواهد داشت که سریع تر به فایلهای Google Sheets، Docs، Slides و Microsoft Excel، Word و PowerPoint دسترسی داشته باشد.بی معطلی ، بدون درد و خونریزی.

کار بر روی جداول به صورت ریل تایم (درلحظه)

هنگامی که یک دیتاست را اضافه میکنیم ، ChatGPT یک حدول تعاملی خواهد ساخت که میتوانیم تا سر حد امکان در صفحه نمایش آن را گسترش دهیم که البته از نظر بنده اتفاق خارق العاده ای نخواهد بود اما موضوع این است که میتوانید با استفاده از امکانات بهتر تجزیه و تحلیل بهتر و سریع تری داشته باشید. میتوانید از پرسش های خود استفاده کنید روی نقاطی خاص کلیک کنید و بر اساس پیشنهاد ChatGPT به تحلیل های عمیق تری دست یابید یا حتی از ماتریکس خارج شوید. مزاح بنده را ببخشید اما همیشه برای تداوم مطالعه کمی نیاز به لبخند بر روی لب داریم.

برای مثال، می‌توانید از ChatGPT بخواهید صفحات گسترده هزینه‌های ماهانه را ترکیب کند و یک جدول محوری طبقه‌بندی شده بر اساس نوع هزینه انتخابی ایجاد کند.

لورن نواک یک مدیر بازاریابی که در AfterPay مشغول به کار است میگوید:

“چت جی پی تی من را در تجزیه و تحلیل داده‌ها راهنمایی می‌کند و به من کمک می‌کند تا آگاهی بیشتری داشته باشم. این کار من را کامل‌تر می‌کند، به من کمک می‌کند تا یاد بگیرم، و وقتم را برای تمرکز روی بخش‌های مهم تر شغلم آزاد می‌کند.”

ایجاد تغییرات و شخصی سازی نمودارهای آماده

امکانی که در دسترس خواهد بود تعامل و همینطور سفارشی سازی نمودارهای ساخته شده است. نمودارهایی از جنس خطی، میله ای یا پراکنده، فرقی نمیکند.

کافیست موش موشک(ماوس) را روی عنصر مد نظر در نمودار ببرید و سوالات لازم را بپرسید یا رنگ مد نظر خود را انتخاب کنید و چه بسا تغییر دهید.پس از آن چند کلیک ساده و دانلود و استفاده از آن در ارائه ها یا اسناد مدنظرتان.

به عنوان مثال، می‌توانید یک Google Sheet را با آخرین داده‌های کاربر شرکت خود مستقیماً از Google Drive انتخاب کنید و از ChatGPT بخواهید نموداری ایجاد کند که نرخ‌های مربوطه را بر اساس گروه مدنظرتان نشان دهد.

این ویژگی‌های تعاملی جدید، بسیاری از انواع نمودارها را پوشش می‌دهند.که البته ChatGPT یک نسخه ثابت برای نمودارهایی که پشتیبانی نمی شوند ایجاد خواهد کرد.

امنیت و حریم خصوصی

در نهایت همه ما میدانیم که مانند هر ویژگی دیگری که در ChatGpt وجود دارد سیاست حفظ حریم خصوصی و همینطور جلب اعتماد کاربران همواره سرلوحه اقدامات شرکت توسعه دهنده خواهد بود.

امکان اینکه فرآیند توسعه و یادگیری ChatGPT را در خصوص اسناد و فعالیت های خود حذف کنید هم وجود دارد و در پنجره ای جداگانه از شما سوال خواهد شد.

در هر صورت هرگونه اقدام و فعالیت ما موجب گسترش و افزایش توانایی هوش مصنوعی خواهد بود.

بسیار از شما بخاطر مطالعه این متن و همراهی با بنده حقیر سپاسگزارم و امید بر این دارم که در آینده ای نچندان دور همه ما بتوانیم از امکانات و شرایط به وجود آمده در راستای تسهیل و گسترش کسب و کارهای خود استفاده نماییم.

هیچوقت برای پیشرفت دیر نخواهد بود.

این مقاله بر پایه منبع اصلی آن در OpenAI گردآوری شده است.

اگر به AI علاقه‌مند هستید می‌توانید صفحات «اخبار هوش‌مصنوعی» و «مقالات هوش‌مصنوعی» را دنبال کنید.

Tags: No tags

افکارتان را باما در میان بگذارید

اطلاعات شما پیش ما امن هست، آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد!